„Az Itthon vagy – Magyarország, szeretlek! hétvégét azért hívtuk életre, hogy Szent Mihály ünnepén – a közmédia csatornáinak segítségével – két napos, tematikus műsorfolyam keretében megmutassuk, milyen szép az országunk, mennyi értéket őriz, és milyen csodálatos emberek lakják.
Ide kattintva láthatók a rendezvény fotói.
Szeptember 28-29-én arra buzdítjuk nézőinket – éljenek bárhol is a világban -, hogy kerekedjenek fel, látogassanak haza szülővárosukba, szülőfalujukba, s ünnepeljenek azon a helyen, ahol igazán otthon érzik magukat.
Szent Mihály napjának üzenete éppen ebben rejlik: újra felfedezni értékeinket, összetalálkozni, s együtt lenni azokkal, akikkel közösek a gyökereink, mert összeköt bennünket valami: magyarok vagyunk. Éljünk bárhol is az országban, vagy akár a nagyvilág legtávolabbi szegletében, gondolkodjunk sokféleképpen, egy valami biztosan közös bennünk: ez a hazánk, itt vagyunk itthon. A hétvége zárásaként, szeptember 29-én vasárnap, este fél tízkor az ország több mint 1300 településén egy időben lobban majd fel Szent Mihály tüze – összetartozásunk szimbólumaként.”
Sajnos Szombathelyen ez a program nem fogott ki egy szép csendes őszi délutánt. Az eső már délelőtt esni kezdett, és nem változott ez délutánra sem. Ezért, a Fő térre tervezett fellépéseket, az Agora szalonba, és pincegalériába költöztették a szervezők. Természetesen a táncos bemutatók, e miatt a helyszínhez igazodó csökkentett létszámú csoportokkal valósulhattak meg.
„Virtus” nevet kapta, az egészen estig kitartó, a Kárpát-medence hagyományos értékeit bemutató zenés, táncos műsor, melyben többek közt, a Westside tánccsoport, az Ungaresca, a Szökős, a Muravidéki, és a Dr. Pesovár Ernő AMI néptánc együttesek, a Boglya, Koprive, Karak, zenekarok, valamint Meggie & Géza, és a Rézfúvós Quintett szórakoztatta az érkezőket.
Tették ezt váltogatott helyszínen, és percről percre változó forgatókönyvvel. Mindez a kedvezőtlen időjárásnak köszönhető. De a szervezés toppon volt, és a kicsi hely ellenére, igen hangulatos, kissé néha családias hangulatú, de zökkenőmentes rendezvényt prezentáltak.
Sajnos még az őrtűzgyújtás is meghiúsult, helyette a szökőkút megvilágítását sikerült összehozni egy rövid időre. Ez sem volt túl biztonságos ekkora esőben. Az érdeklődés változó intenzitású volt. Tán legnagyobb rajongói körrel, a gyermek táncosok rendelkeztek.
Végül városunk polgármestere röviden összefoglalta, miért is jó magyarnak lenni, miközben az ablakból megtekinthettük a kivilágított szökőkutat.
Hogy maga a tűz gyújtás sem maradjon el a záró táncot fáklyás háttér fogta körül, szimbolizálva a tervezett őrtüzet.
Képgaléria ide kattintva látható.
„A régiek az évkör harmadik fordultával, az év harmadik kapujában fejezték be a betakarítást, lezárva ezzel a mezőgazdasági évet. Eleink a “Tűz angyalának” napján pásztortüzeket gyújtottak, jelezve a kinti legelőkről hazatérők útját, s azt, hogy hamarosan a nyáj és a pásztor is megpihenhet az otthoni világban. Mihály nap fordulóján a parasztkalendáriumban a terménnyel és az állatokkal való elszámolás után a vigasság 40 napos ideje kezdődik el. Ez a Kisfarsang ideje, a nagy őszi vásárok, lakodalmak, szüreti bálok időszaka, amikor Borszűrő Szent Mihály segedelmével még az újbor is kiforr. Örömünnepek sora veszi kezdetét, mert ilyenkor mindenki hazatalál… „